Pojęcia te zazwyczaj występują w parze i łączą w sobie dwa typy zawodu w jednym. I wcale nie ma się czemu dziwić. Obydwie profesje bowiem dopełniają się i poruszają się w tych samych obszarach. Nic zatem dziwnego, że profesjonaliści szkolą się od razu w dwóch rodzajach aktywności i świadczą kompleksowe usługi. Omawiane zawody to oczywiście wizażystka i stylistka, zawód z przyszłością, które ze względu na wciąż rosnący popyt na tego typu usługi, staje się coraz częściej wybierany, przede wszystkim przez młode kobiety, ale nie tylko.
Kim jest wizażystka i stylistka?
Wizażystka i stylistka to dwa oddzielne zawody, które jednak coraz częściej występują w parze. Oznacza to, że osoba chcąca świadczyć profesję np. wizażysty, szkoli się jednocześnie w sztuce stylizacji, tak, by móc oferować kompleksowy wachlarz usług. Wizażystka odpowiada za sztukę przedstawiania, czy może bardziej będzie pasowało tu słowo – aranżowania twarzy. Chodzi oczywiście o jej umiejętne upiększenie, uwydatnienie zalet, delikatne przykrycie niedoskonałości. Wizażysta w swojej pracy stosuje odpowiednio dodane techniki makijażu, czy zabiegi pielęgnacyjne i regeneracyjne skóry twarzy, włosów, brwi, rzęs czy ust. Stylistka to z kolei osoba, która zajmuje się ogólną aranżacją wyglądu, ze szczególnym naciskiem na ubranie. Obydwa zawody wpływają na piękno osoby, która zgłasza się do konkretnego specjalisty, obydwa dotyczą wyglądu zewnętrznego, zatem dlatego coraz częściej występują w parze, a coraz rzadziej można spotkać się z profesjonalistami, którzy świadczą jedynie jeden typ usług.
Szkoła wizażu
Początkiem drogi do zostania wizażystką-stylistką, jest zazwyczaj ukończenie studiów kosmetologicznych. Warto postawić na konkretną specjalizację, która będzie najbardziej spokrewniona ze sztuką wizażu lub stylizacji. Ponadto, istnieją wysokiej jakości specjalistyczne szkoły wizażu, które oferują już specjalistyczną naukę. Podczas takich zajęć kursanci zdobywają wiedzę dotyczącą właściwości twarzy, rodzajów skóry, rozstawu brwi i innych anatomicznych uwarunkowań, które mogą wpływać na konieczność podjęcia odpowiedniej techniki pracy. Oczywiście, nauka obejmuje także wiedzę z zakresu dostępnych kosmetyków, technik wizażu, konkretnych typów makijażu czy przeprowadzanych zabiegów. Podobnie w przypadku zdobywania kwalifikacji stylistki. Uczestnicy kursu uczą się aktualnych trendów modowych, technik dopasowywania kreacji do sylwetki itp. Oczywiście, każda dobra szkoła wizażu i stylizacji oferuje nie tylko wykłady teoretyczne, ale także i zajęcia praktyczne.
Ile zarabia się w tym zawodzie?
Na tak postawione pytanie, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego, w jakim obszarze pracuje dany specjalista. Inaczej zarabia się świadcząc usługi dla tzw. normalnych ludzi, a zgoła inaczej pracując dla wielkiego koncernu kosmetycznego, który dba o wizerunek ludzi z pierwszych stron gazet. Wysokość zarobków uzależniona jest także od miejsca wykonywania zawodu. W mniejszych miejscowościach, zdecydowanie panuje mniejsze zapotrzebowanie na takie usługi niż w dużych miastach. Jednak uśredniając, można założyć, że przeciętna wizażystka i stylistka w średniej wielkości mieście, może zarabiać ok. 5-7 tys. złotych przy prowadzeniu swojego salonu.